2008 Isuzu FTR Air Sweeper for Sale, 7.8L Diesel, Isuzu 6HK1X Diesel Engine (260 HP), Auto Transmission, 37,457 Miles, Air Brakes, Dual Drive, Johnston RT655 Regenerative Air Sweeper, John Deere 4045TF Aux Engine, 2,217 Sweeping Hours, 8.5 YD Hopper Capacity, Stainless Steel Hopper, 144" Sweeping Path, Dual Gutter Broom, 93" Pickup Head, Rear Mounted Hydraulic Assisted 8" Wanderhose, Washing System, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 13270 |
| Year | 2008 |
| Make | Isuzu |
| Model | FTR |
| Color | White |
| Odometer Reading | 37,457 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Isuzu 6HK1X |
| Horsepower | 260 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Fuel Tank Capacity | 58 Gal |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Johnston |
| Model | RT655 |
| Aux Engine | John Deere 4045TF |
| Aux Engine Hours | 2,217 Sweeping Hours |
| Capacity |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 8.5 YD |
| Sweeping Path | 144" w/2 gutter brooms |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Water Tank | 253 Gal |
| Length | 21'6" |
| Height | 9'10" |
| Width | 8' |