2005 Spartan Advantage Heavy Rescue, Cummins ISL Diesel Engine, Allison 3000EV, Only 35,237 Miles, A/C, 42,000 GVW, Crew Cab—Seats 4 (2 SCBA Seats), BAUER High-Pressure Breathing Air Compressor System—400 Hours (Filtration & Control system, Cascade Bank), (2) Bauer Containment Fill Station Air Compressor (SCBA Bottle Refill), Command Light Tower (Front and Rear), Cord Reel (Left and Right), Storage Shelves & Compartments, Clean Ex-City Truck
| Stock # | 15529 |
| Year | 2005 |
| Make | Spartan |
| Model | Advantage |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 35,237 mi |
| Hour Reading | 3,511 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 42,000 |
| Front Axle | 18,000 |
| Rear Axle | 24,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISL |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison 3000EV |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | F: 315/80R22.5 <br> R: 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Length | 26'10" |
| Height | 9'8" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Width |
| 8'6" |
| Wheelbase | 154" |