/
2007 Ford F550 4x4 Brush Fire Truck, 6.0L (Bulletproof Kit) Diesel Engine, Auto Transmission, 64,025 Miles, A/C, 17,950 GVW, KME Fire Apparatus Body (Stainless Steel), Hose Reel, Very Clean Ex-City Unit
Water Pump: Hale HPX100-BD26, 250 Gallon Water Tank
Aux Engine: Daihatsu DM950D Diesel
Foam: Hale Foam Logix 200, 15 Gallon Tank
Suction: Rear - 2 ½”
Discharge: Rear - 1 ½”
| Stock # | 15527 |
| Year | 2007 |
| Make | Ford |
| Model | F550 4x4 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 64,025 mi |
| Hour Reading | 2,621 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 17,950 |
| Front Axle | 7,000 |
| Rear Axle | 13,660 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | International 6.0L |
| Horsepower | 325 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x4 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | KME |
| Aux Engine | Daihatsu DM950D Diesel |
| Water System Pump | Hale HPX100-BD26 |
| Foam Pump | Hale Foam Logix 2001 |
| Water Tank | 250 Gal |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Foam Tank | 15 Gal |
| Length | 20' |
| Height | 7'3" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 142" |