/
2019 Ford F550 4x4 Bucket Truck, Ford 6.8L Gas Engine, Auto Trans, 86,941 Miles, A/C, Altec AT37-G Articulated Telescopic Lift, Insulated Boom, 42' Working Height, Continuous Rotation, 400 lbs Capacity, Single Man Basket, Pistol Grip Upper Controls, (2) Hydraulic Stabalizers, Storage Compartments w/ Shelves & Drawers, Very Clean Ex-Public Utility Co. Unit
| Stock # | 15450 |
| Year | 2019 |
| Make | Ford |
| Model | F550 4x4 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 86,941 mi |
| Hour Reading | 3,952 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 19,500 |
| Front Axle | 7,500 |
| Rear Axle | 14,706 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | 6.8L |
| Fuel Type | Gasoline |
| Drive | 4x4 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT37G |
| Capacity | 400 lbs |
| Basket | SIngle |
| Max Boom Length | 42' WH |
| Outriggers | 2 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 25'4" |
| Height | 10' |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 166" |