/
2002 International F-2254 Side Shift Post Driver, DT530 Diesel Engine, Allison MD3560 Transmission, 131,886 Miles, A/C, 52,000 GVW, GRT Utilicorp UTSD500A, Self-Contained Post Driver, Aux Drill (UT8072 Side Drill Attachment), Water Tank, John Deere 4045 4.5L Aux Engine (2,167 Hours), Riding Console with Controls, Clean Ex-Gov't Unit
***more photos coming soon!
| Stock # | 15497 |
| Year | 2002 |
| Make | International |
| Model | F-2554 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 131,886 mi |
| Hour Reading | 9,664 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 52,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | DT530 |
| Horsepower | 275 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison MD3560 |
| Suspension | Spring/Walking Beam |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 4.88 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | GRT Utilicorp |
| Model | UTSD500A |
| Aux Engine | John Deere 4045 4.5L |
| Aux Engine Hours | 2,167 |
| Length | 29'2" |
| Height | 11'8" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 188" |
| Cab To Axle | 96" |
| Cab to End of Frame | 156" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.