/
2015 Hino XJC700 Bucket Truck, Hino J05E-TP Diesel Engine, Auto Trans, 129,527 Miles, A/C, 19,500 GVW, Altec AT40M Articulating Telescopic Lift, 3,662 PTO Hours, 45' Working Height, Continuous Rotation, 400 lbs Capacity, Single Man Basket, Pistol Grip Upper Controls, (4) Hydraulic Outriggers, Storage Compartments, Clean Unit
| Stock # | 15511 |
| Year | 2015 |
| Make | Hino |
| Model | XJC700 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 129,527 mi |
| Hour Reading | 10,219 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 19,500 |
| Front Axle | 6,830 |
| Rear Axle | 13,660 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Hino J05E-TP |
| Horsepower | 210 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT40M |
| Capacity | 400 lbs |
| PTO Hours | 3,662 |
| Basket | Single Man |
| Max Boom Length |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 45' WH |
| Outriggers | 4 |
| Length | 20'4" |
| Height | 12'6" |
| Width | 8' |
| Wheelbase | 114" |