/
2011 Ford F550 Utility Truck, 6.7L Diesel Engine, Auto Transmission, 66,881 Miles, A/C, 19,500 GVW, Phenix Hi-Top Utility Body, Cummins Onan Generator (1,705 Hours), Kubota D722-ET04 Engine, Aux Hydraulic Tool Package, Outside & Inside Storage Shelves & Compartments, Roll-Up Rear Door, Very Clean Unit
| Stock # | 15501 |
| Year | 2011 |
| Make | Ford |
| Model | F550 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 66,881 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 19,500 |
| Front Axle | 7,000 |
| Rear Axle | 14,706 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | 6.7L |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Phenix |
| Length | 23'4" |
| Height | 11' |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 166" |
| Cab To Axle | 84" |
| Cab to End of Frame | 130" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.