/
2013 Ford F550 4x4 Bucket Truck, Ford 6.7L Diesel Engine, Auto Trans, 107,866 Miles, A/C, 19,500 GVW, Altec AT37-G Articulating Telescopic Lift, Insulated Boom, 42.5' Working Height, Continuous Rotation, 400 lbs Capacity, Single Man Basket, Ergo Drop Down Ladder Rack, Front Bumper Winch (Warn M15000), Storage Compartments w/ Shelves & Drawers, Clean Ex-Public Utility Co. TrucK
| Stock # | 15484 |
| Year | 2013 |
| Make | Ford |
| Model | F550 4x4 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 107,866 mi |
| Hour Reading | 11,187 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 19,500 |
| Front Axle | 7,000 |
| Rear Axle | 14,706 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | 6.7L |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT37G |
| Capacity | 400 lbs |
| PTO Hours | 3,583 |
| Basket | Single Man |
| Max Boom Length | 42.5' WH |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 23'6" |
| Height | 10'6" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 144" |