1996 International 4800 4x4 Type III Fire Pumper, DT466 Diesel, Allison MT643 Auto Transmission, 132,485 Miles, 8,793 Engine Hours, 33,000 GVW, Crew Cab, 500 Gallon Water Tank, Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
Water Pump: Darley 508GPM @ 150PSI, 500 Gal Tank
Foam: FoamPro Hypro
Discharge: Driver's Side—2 ½", Front—1 ½", Rear—1 ½", Front Crosslay, Rear Crosslay, 2 Hose Reels
Suction: Driver's Side—4", 2 ½", 1 ½" Direct Tank Fill
| Stock # | 15476 |
| Year | 1996 |
| Make | International |
| Model | 4800 4x4 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 132,485 mi |
| Hour Reading | 8,793 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | DT466 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x4 |
| Transmission | Allison MT643 |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Length | 24'2" |
| Height | 9' |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 162" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.