2001 International 4800 4x4 Type III Fire Pumper, DT530 Diesel Engine, Allison MD-3560 Auto Transmission, Only 27,241 Miles, Crew Cab, Seats 4, 33,000 GVW, 5.38 Rear Ratio, West-Mark Fire Body, Type 3, Darley Water Pump, 500 Gal Water Tank, Emergency Sirens and Lights, Clean Ex-Gov't Unit
Water Pump: Darley JMP 508GPM @ 150PSI, 500 Gal Tank
Aux Engine Air Compressor: Vanguard Daihatsu DM950D
Foam: FoamPro Hypro
Discharge: Driver's Side—2 ½", 1 ½" CAFS Discharge,(2) 1 ½" Crosslays, Passenger's Side—2 ½", Front—1 ½", Rear—(2) 1 ½"
Suction: Driver's Side—4", 2 ½", 1 ½" Direct Tank Fill, Passenger's Side—2 ½
| Stock # | 15475 |
| Year | 2001 |
| Make | International |
| Model | 4800 4x4 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 27,241 mi |
| Hour Reading | 2,161 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | DT530 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x4 |
| Transmission | Allison MD3560_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.38 |
| Make | West-Mark |
| Water System Pump | Darley JMP |
| Foam Pump | FoamPro HyPro |
| Water Tank | 500 Gal |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length |
| 24' |
| Height | 9'4" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 162" |