/
2012 Freightliner M2 Lube Truck, Cummins ISC 8.3L Diesel Engine, Allison 3500RDS_P Auto Transmission, Only 20,285 Miles, A/C, 33,000 GVW, Ingersoll Rand P185 Air Compressor (John Deere 2.4L Diesel), Clean Ex-Gov't Unit
Valew Welding Lube Body
| Stock # | 15465 |
| Year | 2012 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 20,285 mi |
| Hour Reading | 11,048 |
| Duty | Medium |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISC 8.3L |
| Horsepower | 270 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison 3500RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 6.43 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Valew Quality Truck Bodies |
| Aux Engine | John Deere |
| Aux Engine Hours |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 6,460 |
| Length | 25'10" |
| Height | 10'6" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 188" |