/
2016 Autocar Xpeditor Front Load Garbage Truck, Cummins ISL Diesel Engine (23k Miles, 3k Hrs on Engine), Allison 4500RDS_P Auto Transmission, 138,330 Miles, A/C, 66,000 GVW, Diff & Inter Axle Lock, New Way Mammoth 40 YD Front Loader, 8,000 lbs Arms Lifting Capacity, 12 Seconds Container Dump Cycle, Full Eject, Very Clean
| Stock # | 15343 |
| Year | 2016 |
| Make | Autocar |
| Model | Xpeditor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 138,380 mi |
| Hour Reading | 7,525 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 66,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 46,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 <br> Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.38 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | New Way |
| Model | 40FEL Mammoth |
| Capacity | 40 YD |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 32'10" |
| Height | 13'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 206" |