/
1999 Ford F550 4x4 Brush Fire Truck, PowerStroke 7.3L Diesel Engine, Auto Transmission, Only 18,149 Miles, A/C, 17,950 GVW, Westates Fire Apparatus Body, Very Clean Ex-City Unit
Water Pump: Hale, 300 Gal Water Tank
Aux Engine: Lombardini 12 LD 435-2/B1
Foam: FoamPro HyPro System - 8 Gallon
Suction: Rear - 2 ½”
Discharge: Front - 1 ½”, Rear - 1 ½”
| Stock # | 15485 |
| Year | 1999 |
| Make | Ford |
| Model | F550 4x4 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 18,149 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 17,500 |
| Front Axle | 6,000 |
| Rear Axle | 13,500 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | PowerStroke 7.3L |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x4 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Westates |
| Aux Engine | Lombardini 12 LD 435-2/B1 |
| Water System Pump | Hale 20FD-L53 |
| Foam Pump | FoamPro HyPro |
| Water Tank | 300 Gal |
| Foam Tank | 8 Gal |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 20'3" |
| Height | 6'8" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 142" |