/
2015 Ford F550 Bucket Truck, Ford 6.8L Gas Engine, Auto Trans, 91,789 Miles, A/C, Altec AT37-G Articulating Telescopic Lift, 42.5' Working Height, Continuous Rotation, 400 lbs Capacity, Single Man Basket, Storage Compartments w/ Shelves & Drawers, Very Clean Unit
| Stock # | 15439 |
| Year | 2015 |
| Make | Ford |
| Model | F550 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 91,749 mi |
| Hour Reading | 5,830 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 19,000 |
| Front Axle | 7,000 |
| Rear Axle | 13,660 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | 6.8L |
| Fuel Type | Gasoline |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT37G |
| Capacity | 350 lbs |
| Basket | Single Man |
| Max Boom Length | 42.5 WH |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 14'10" |
| Height | 10' |
| Width | 8' |
| Wheelbase | 144" |