2013 Ford F450 4x4 Ambulance, Ford 6.7L Powerstroke Diesel, Only 27,634 Miles, Automatic Transmission, 16,500 GVW, A/C, Wheeled Coach Type I Ambulance Body, 170" Length, 6' Interior, Cool-Bar A/C System, Vanner Inverter, Amico Medical Oxygen System, Attendant Seat w/Child Safety Seat, Full Depth Interior Cabinets w/Sliding Plexiglass Windows and Adjustable Shelves, Medical Equipment Storage, Lockable Drug Box, LED Scene Lights, Under Ride Bumper, Well Maintained Ex-Gov't Unit
***File photos of sister unit
| Stock # | 15167 |
| Year | 2013 |
| Make | Ford |
| Model | F450 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 27,634 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 16,500 |
| Front Axle | 7,000 |
| Rear Axle | 12,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Ford 6.7L |
| Horsepower | 300 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x4 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Air Ride |
| Brakes | Air |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Rear End Ratio | 4.10 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Wheeled Coach |
| Model | Type I |
| Length |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 25' |
| Height | 9'4" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 189" |