/
2016 Freightliner M2 Airport Runway Sweeper, Cummins ISB6.7 Diesel Engine, Allison 2500RDS Transmission, 67,647 Miles, A/C, 33,000 GVW, Dual Steer, Tymco 600 HSP Airport Runway Sweeper, John Deere 4.5L Aux Engine, 6,832 Sweeping Hours, 142" Sweeping Path, 7.3 YD Hopper, Very Clean Ex-City Unit
***File photos
| Stock # | 15359 |
| Year | 2016 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 106 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 67,647 mi |
| Hour Reading | 9,297 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 10,000 |
| Rear Axle | 23,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB6.7 |
| Horsepower | 200 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Fuel Tank Capacity | 51 Gal |
| Transmission | Allison 2500RDS |
| Suspension | Air Ride |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 6.17 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Tymco |
| Model | 600 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Aux Engine | John Deere 4045 4.5L |
| Aux Engine Hours | 6,832 |
| Capacity | 7.3 YD |
| Sweeping Path | 142" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Dual Steering | Yes |
| Length | 22'8" |
| Height | 9'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 172" |