/
2019 Peterbilt 520 Automated Side Loader, Paccar PX-9 Diesel Engine, Allison 4000MH_P Auto Transmission, 100,964 Miles, A/C, 64,000 GVW + 11,020 Tag, Right Side Steer, DaDee MFG Scorpion ASL Garbage Body, 36 Yard Capacity, 96" Arm Reach (2,000lb Lift Capacity), Full Eject, Clean Ex-City Unit
***File photo, actual photos coming soon!
| Stock # | 15491 |
| Year | 2019 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 520 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 100,964 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 64,000 |
| Tag Axle | 11,020 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 44,000 |
| Number Of Rear Axles | Tri |
| Engine | Paccar PX-9 |
| Horsepower | 370 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Fuel Tank Capacity | 70 Gal |
| Transmission | Allison 4000MH_P |
| Suspension | Hendrickson Air |
| Brakes | Air |
| Tires | F/R: 315/80R22.5 <br> Tag: 255/70R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | DaDee |
| Model | Scorpion |
| Capacity |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 36 YD |
| Length | 34'10" |
| Height | 12'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 200" |