/
2017 Mack LR600 Front Load Garbage Truck, Cummins ISL G CNG Engine, Allison 4500RDS_PR Automatic Transmission, Only 37,141 Miles, A/C, 60,000 GVW, Inter-Axle Lock, McNeilus 40 Yard Front Load Body, Full Eject, Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15469 |
| Year | 2017 |
| Make | Mack |
| Model | LR600 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 37,168 mi |
| Hour Reading | 2,457 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 60,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL G |
| Fuel Type | CNG |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison 4500RDS_PR |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 315/80R22.5 |
| Rear End Ratio | 6.14 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | McNeilus |
| Model | 4087 |
| Capacity | 40 YD |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 33'2" |
| Height | 14' |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 196" |