/
2005 Volvo VHD Swaploader Hooklift Truck, Volvo 12.1L Diesel Engine, Allison HD4560_P Auto Transmission, 406,357 Miles, 4,583 Hours, A/C, 60,000 GVW, Inter-Axle & Diff Lock, Swaploader SL-405 Hooklift Hoist, Fixed Jib, Tarp System, Very Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15416 |
| Year | 2005 |
| Make | Volvo |
| Model | VHD |
| Color | White |
| Odometer Reading | 406,357 mi |
| Hour Reading | 4,583 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 60,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Volvo 12.1L |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Allison HD4560_P Auto |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 <br> Rear: 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Swaploader |
| Model | SL-405 |
| Length | 30'2" |
| Height | 10'8" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 242" |
| Cab To Axle | 182" |
| Cab to End of Frame | 246" |