/
2023 Freightliner S2 106 35 Shuttle Bus, Cummins ISB 6.7L Diesel Engine, Allison 2500PTS Transmission, 70,894 Miles, A/C, 29,000 GVW, Glaval Legacy Shuttle Bus, 35 Seats, Wheelchair Lift, Card Table, Rear Storage Compartment, Very Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15490 |
| Year | 2023 |
| Make | Freightliner |
| Model | S2 106 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 70,867 mi |
| Hour Reading | 2,125 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 29,000 |
| Front Axle | 10,000 |
| Rear Axle | 19,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Horsepower | 280 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison 2500PTS |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 255/70R22.5 |
| Rear End Ratio | 4.33 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Glaval Bus |
| Capacity | 35 Passengers |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 41'3" |
| Height | 11'6" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 300" |