/
2005 International 7300 4x4 Bucket Truck, Cummins ISB 6.7L, Allison 3000PRM Auto Transmission, 5,453 Miles, 33,000 GVW, Altec AM-855 Overcenter Bucket, 60' Working Height, 700 lbs Capacity, 46.8' Side Reach, 2-Man Basket, Insulated Boom, 2,000 lbs Material Handling, Continuous Rotation, Pistol Grip Controls, (4) Hydraulic Outriggers, Storage Shelves & Compartments, Very Clean Unit
| Stock # | 15468 |
| Year | 2005 |
| Make | International |
| Model | 7300 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 5,453 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 13,000 |
| Rear Axle | 20,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Horsepower | 240 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x4 |
| Fuel Tank Capacity | 50 Gal |
| Transmission | Allison 3000PRM |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AM855 |
| Capacity | 700 lbs |
| Basket | 2-Man |
| Max Boom Length | 60' WH |
| Outriggers | 4 |
| Jib | 2,000 Material Handling |
| Length | 29'2" |
| Height | 11'8" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 198" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.