2017 Freightliner M2 4x4 Continuous Articulating Single Axle Bucket Truck, Cummins ISB 6.7L (250HP) Diesel, Allison 3500RDS Auto w/PTO Gear, 69,295 Miles, Diff Lock, 33,000 GVW, A/C, Bench Seat (Seats 3), Altec TA60 Articulating Boom, Insulated w/ Material Handler, 65' Working Height, 40' Horizontal Side Reach, Single Basket (600lb Capacity), 1,000 lbs Jib Capacity, Continuous Rotation, 13' Altec Utility Body, Shelved Storage Compartments, (4) Hydraulic Outriggers, Very Clean & Well-Maintained Unit
| Stock # | 15470 |
| Year | 2017 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 69,295 mi |
| Hour Reading | 4,624 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 13,220 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Horsepower | 250 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x4 |
| Fuel Tank Capacity | 50 Gal |
| Transmission | Allison 3500RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.57 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | TA60 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Capacity | 600 lbs |
| Basket | 2-Man Basket |
| Max Boom Length | 65' WH |
| Outriggers | 4 |
| Jib | 1,000 lbs |
| Length | 28'2" |
| Height | 12'6" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 178" |