2000 KME FireHawk Fire Pumper, Detroit Diesel Series 60 12.7L, Allison HD4060_PR Auto Transmission, 93,597 Miles, A/C, 42,000 GVW, Crew Cab - Seats 6 (2 SCBA Seats), Transmission Retarder, Inverter (476 Hours), Emergency Sirens and Lights, Storage Shelves and Compartments, KME Fire Apparatus Body
Water Pump: Hale QTW0125-23L, 1,251 GPM @ 150 PSI, 600 Gal Tank (823 Hours)
Foam: Hale Foam Master
Discharge: Front—1 ½", Driver's Side—(2) 2½", Officer's Side—2 ½", 2 ½" Foam, Rear—2 ½" Foam, Top—2 Preconnects, Akron Deck Gun
Suction: Front—4", Driver's Side—2 ½" Aux Suction, 6", Officer's Side—6"
Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15438 |
| Year | 2000 |
| Make | KME |
| Model | FireHawk |
| Color | White |
| Odometer Reading | 93,597 mi |
| Hour Reading | 8,383 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 42,000 |
| Front Axle | 18,000 |
| Rear Axle | 24,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Detroit Diesel Series 60 12.7L |
| Horsepower | 400 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison HD4060_PR |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 385/65R22.5 <br> Rear: 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Water System Pump | Hale QTW0125-23L |
| Foam Pump | Hale Foam Master |
| Water Tank |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 600 Gal |
| Length | 27'6" |
| Height | 9'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 160" |