/
2020 Peterbilt 520 Front Load Garbage Truck, Cummins ISX12 Diesel Engine, Allison 4500RDS_P Auto Trans, 33,567 Miles, A/C, 72,000 GVW (20K Front, 40K Rear, 12K Tag), Curotto-Can Ready, Heil Half/Pack Front Loader, 40 Yard Gross Capacity - 28 YD Body & 12 YD Hopper Capacity, 8,000 lbs Arms Lifting Capacity, 18-20 Seconds Container Dump Cycle, Dual Steer, Full Eject, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15399 |
| Year | 2020 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 520 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 33,567 mi |
| Hour Reading | 3,995 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 72,000 |
| Tag Axle | 12,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tri |
| Engine | Cummins ISX12 |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Fuel Tank Capacity | 80 Gal |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | 315/80R22.5 <br> Tag: 275/70R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Heil |
| Model |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Half/Pack |
| Capacity | 40 YD |
| Dual Steering | Yes |
| Length | 32' |
| Height | 13'4" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 190" |