/
2019 Peterbilt 520 Automated Side Load Garbage Truck, Paccar PX-9 Diesel Engine, Allison 4500RDS_P Auto Transmission, 67,859 Miles, A/C, 66,000 GVW, Inter-Axle Lock, 5.57 Rear Ratio, Labrie AURH, 31 Yard, Automatic Side Loader Body, Dump Eject, Joystick Arm Controls, Right Side Steer, Very Clean Ex-City Unit
***File photo, actual photos coming soon!
| Stock # | 15446 |
| Year | 2019 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 520 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 67,859 mi |
| Hour Reading | 9,844 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 66,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 46,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Paccar PX-9 |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Fuel Tank Capacity | 70 Gal |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Walking Beam |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 425/65R22.5 <br> Rear: 12R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.57 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Labrie |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Model |
| AURH |
| Capacity | 31 YD |
| Length | 32'8" |
| Height | 12'4" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 222" |