/
2019 Peterbilt 520 ASL Garbage Truck, PX-9 Diesel Engine, Allison 4500RDS_P Auto Transmission, 93,787 Miles, A/C, 66,000 GVW, Inter-Axle Lock, New Way ASL, 31 Yard, Dump Eject, Right Side Steer, Very Clean Ex-City Unit
***File photo, actual photos coming soon!
***30-day lead time
| Stock # | 15444 |
| Year | 2019 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 520 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 93,787 mi |
| Hour Reading | 9,662 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 66,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 46,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Paccar PX-9 |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Walking Beam |
| Brakes | Air |
| Tires | 12R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.57 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | New Way |
| Model | 31ASL |
| Capacity | 31 YD |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 33'2" |
| Height | 12'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 222" |