/
2012 Freightliner M2 106 Dump Truck, Cummins ISC 8.3L Diesel Engine, Allison 3000RDS_P Auto Transmission, Only 32,170 Miles, Engine Brake, A/C, 33,000 GVW, 4x2, 5.86 Rear Ratio, Crew Cab - Seats 5, 3-4 YD Dump Body, 8' Bed, Fold Down Sides, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15434 |
| Year | 2012 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 106 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 32,170 mi |
| Hour Reading | 2,773 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISC 8.3L |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Fuel Tank Capacity | 100 Gal |
| Transmission | Allison 3000RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.86 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Capacity | 3-4 YD |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 22' |
| Height | 10'2" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 177" |