/
2011 Autocar Xpeditor Front Load Garbage Truck, Cummins ISL9 Diesel Engine, Allison 4500RDS_P Auto Transmission, 130,780 Miles, A/C, 71,000 GVW (20K Front, 40K Rear, + 11K Tag ), Inter Axle & Diff Lock, Amrep AMHFLPO-22 Front Load Body, 40 Yard, Full Eject, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15437 |
| Year | 2011 |
| Make | Autocar |
| Model | Xpeditor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 130,780 mi |
| Hour Reading | 12,074 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 71,000 |
| Tag Axle | 11,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tri |
| Engine | Cummins ISL9 |
| Horsepower | 345 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | F: 315/80R22.5 <br> R: 11R22.5 T: 225/70R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Amrep |
| Model | AMHFLP0-22 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Capacity |
| 40 YD |
| Length | 33'2" |
| Height | 13' |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 196" |