/
2012 Ford F750 Digger Derrick, Cummins ISB 6.7L Diesel Engine, Allison Auto Transmission, Only 28,064 Miles, A/C, 33,000 GVW, Altec DC47-TR Digger Derrick Body, 970 PTO Hours, 47' Sheave Height, 23,790 lb Capacity, 3-Section Boom, 2 Speed Digger, 18" Auger, 15,000 lbs Winch Capacity, Pole Grabs, (4) Hydraulic Outriggers, Riding Console, Storage Shelves & Compartments, Very Clean Unit
***More photos coming soon!
| Stock # | 15431 |
| Year | 2012 |
| Make | Ford |
| Model | F750 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 28,064 mi |
| Hour Reading | 3,711 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 13,200 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Horsepower | 250 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison Auto |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | DM47-TR |
| Capacity | 23,790 lbs |
| PTO Hours | 970 |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Max Boom Length | 47' Sheave Height |
| Outriggers | 4 |
| Length | 27'10" |
| Height | 11'6" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 195" |