2002 Mercedes Benz 4x4 Unimog U500, OM906 Turbodiesel Engine, 8-Speed Preselector Manual Transmission, Only 20,270 Miles, 4-Wheel Drive, Center-Differential Selectable Transfer Case, Portal Axles, Power Steering, Dual Steering, Triple-Locking Differentials, PTO Shaft, 33,000, GVW, 3-Way Tipper Bed with Aluminum Folding Sides, 11' Bed, Front & Rear Hydraulic & Pneumatic Hookups, 25,000 lbs Front Winch, Single Cab - Seats 2, Air Seats, Stereo, A/C, Power Windows, Ultimate Utility Off-Road Vehicle, Very Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15408 |
| Year | 2002 |
| Make | Mercedes-Benz |
| Model | Unimog U500 |
| Color | Silver |
| Odometer Reading | 20,270 mi |
| Hour Reading | 0 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 15,900 |
| Rear Axle | 18,700 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | OM906 |
| Horsepower | 260 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x4 |
| Fuel Tank Capacity | 60 Gal |
| Transmission | 8-Speed Manual Transmission |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 395/85R20 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Dual Steering | Yes |
| Length | 22' |
| Height | 9'8" |
| Width | 7'10" |
| Wheelbase | 154" |
| Cab To Axle | 98" |
| Cab to End of Frame | 138" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.