/
2016 Freightliner M2 4x4 Overcenter Bucket Truck, Cummins ISL Diesel, Allison 3500RDS_P, 62,088 Miles, A/C, 39,000 GVW, 5.63 Ratio, Terex Hi-Ranger HRX55, Overcenter, Insulated, 700 lbs Platform Capacity (Single Platform), 60' WH, 48.2' Side Reach, 2,000 lbs Material Handling, Pure-Singe Inverter, (4) Hydraulic Outriggers, Very Clean Unit
| Stock # | 15316 |
| Year | 2016 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 62,088 mi |
| Hour Reading | 7,022 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 39,000 |
| Front Axle | 16,000 |
| Rear Axle | 23,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISL |
| Horsepower | 330 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x4 |
| Transmission | Allison 3500RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 <br> Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.63 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Terex |
| Model | Hi-Ranger HRX55 |
| Capacity |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 700 lbs |
| Max Boom Length | 60 WH' |
| Outriggers | 4 |
| Jib | 2,000 lbs |
| Length | 29'7" |
| Height | 12'10" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 216" |
| Cab To Axle | 150" |
| Cab to End of Frame | 222" |