/
2016 Mack LEU613 Front Loader Garbage Truck, Mack MP7 10.8L, Allison 4500RDS_P Auto Transmission, 87,771 Miles, A/C, 66,000 GVW, New Way Mammoth 40 Yard Front Loader Body, 8,000 lbs Arms Lifting Capacity, 12 Seconds Container Dump Cycle, Full Eject, Very Clean Ex-City Unit
***File photo, actual photos coming soon!
| Stock # | 15412 |
| Year | 2016 |
| Make | Mack |
| Model | LEU613 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 87,771 mi |
| Hour Reading | 10,161 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 66,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Mack MP7 10.8L |
| Horsepower | 345 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 425/65R22.5 <br> Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 4.89 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | New Way |
| Model | 40FEL Mammoth |
| Capacity | 40 YD |
| Length | 32'6" |
| Height | 14'4" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 214" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.