2000 International 4700 Effer Crane Flatbed Truck, DT444E Diesel Engine, Allison AT545 Transmission, Only 8,312 Miles, Only 1,575 Engine Hours, 26,000 GVW, 9' Flatbed, Effer Crane 120/3S Knuckle Boom Crane, 11,025 lbs Max Load Capacity, 39'3" Max Vertical Reach, 32'9" Max Horizontal Reach, Crane Winch (4,250 Capacity), 2-Man Basket Attachment (Globus 2000, 440 lbs Capacity), (4) Extending Stabilizers, Wireless Remote, Toolboxes, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15414 |
| Year | 2000 |
| Make | International |
| Model | 4700 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 8,312 mi |
| Hour Reading | 1,575 |
| Duty | Medium |
| Class | 6 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 26,000 |
| Front Axle | 10,000 |
| Rear Axle | 15,500 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | DT444E |
| Horsepower | 190 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison AT545 |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 10R22.5 |
| Power Steering | Yes |
| Make | Effer |
| Model | 120/3S |
| Capacity | 11,025 lbs |
| Basket | 2-Man, 440 lbs |
| Max Boom Length | 39'3" Max Vertical |
| Outriggers |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 4 |
| Length | 24'8" |
| Height | 11'4" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 172" |