/
1999 International 4700 Flatbed Truck, International 7.3L Diesel Engine, Spicer ES52-7B 7-Speed Manual Transmission, Only 7,289 Miles, 25,500 GVW, 15' Flatbed, Effer 170/5S Knuckle Boom Crane (1,106 Crane Hours), 14,915 lbs Max Load Capacity, 55'9" Max Vertical Reach, 49'3" Max Horizontal Reach, 2-Man Basket Attachment (Globus 2000, 450 lbs Capacity), (4) Extending Stabilizers, Toolboxes, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15413 |
| Year | 1999 |
| Make | International |
| Model | 4700 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 7,289 mi |
| Hour Reading | 1,790 |
| Duty | Medium |
| Class | 6 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 25,550 |
| Front Axle | 10,000 |
| Rear Axle | 15,500 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | International 7.3L |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Spicer ES52-7B 7-Speed Manual |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 10R22.5 |
| Rear End Ratio | 4.10 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Effer |
| Model | 170/5S |
| Capacity | 14,915 lbs |
| PTO Hours | 1,106 |
| Basket |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 2-Man, 450 lbs |
| Max Boom Length | 55'9" Max Vertical |
| Outriggers | 4 |
| Length | 28'8" |
| Height | 11' |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 208" |