/
2017 Elgin Pelican NP Mechanical Broom, 3 Wheel Broom, John Deere 4.5L Diesel Engine, Only 39,083 Miles, 7,963 Engine Hours, Dual Drive, A/C, 3.6 Yard High Dump Hopper, (2) Gutter Brooms, 120" Sweeping Path, 220 Gallon Tank, Limb Guard, Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15401 |
| Year | 2017 |
| Make | Elgin |
| Model | Pelican |
| Color | White |
| Odometer Reading | 39,083 mi |
| Hour Reading | 7,963 |
| Duty | Medium |
| Cab | Standard Cab |
| Engine | John Deere 4045TF 4.5L |
| Horsepower | 75 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Hydrostatic |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 11R22.5 <br> Rear: 235/75R17.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Capacity | 3.6 YD |
| Sweeping Path | 120" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Dual Steering | Yes |
| Water Tank | 220 Gal |
| Length | 16'6" |
| Height | 10' |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 128" |