/
2017 Elgin Pelican Broom Street Sweeper, 3 Wheel Broom, John Deere 4045TF Diesel, Hydrostatic Drive, Only 42,088 Miles, 7,815 Engine Hours, Dual Drive, A/C, 3.6 Yard High Dump Hopper, 120" Sweeping Path, 2 Gutter Brooms, 220 Gal Water Tank, Limb Guard, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15400 |
| Year | 2017 |
| Make | Elgin |
| Model | Pelican |
| Color | White |
| Odometer Reading | 42,088 mi |
| Hour Reading | 7,815 |
| Duty | Medium |
| Cab | Standard Cab |
| Engine | John Deere 4045TF 4.5L |
| Horsepower | 75 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Transmission | Hydrostatic |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 11R22.5 <br> Rear: 235/75R17.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Capacity | 3.6 YD |
| Sweeping Path | 120" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Dual Steering | Yes |
| Water Tank | 220 Gal |
| Length | 16'6" |
| Height | 10' |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 128" |