2015 Gradall XL3100 IV Wheeled Excavator, Mercedes 7.2L Diesel (Tier 4I), Allison 3500RDS_P Auto, Only 16,939 Miles, Only 3,215 Total Engine Hours, A/C, 41,250 GVW (16K Front, 23K Rear), Two Electronic Joysticks (Hoist & Bucket, Telescope & Swing), 6,840 lbs Max Capacity at Ground Level, 28'1" Maximum Radius of Working Equipment, 22'3" Maximum Telescoping Boom Length, 21'8" Maximum Ditch Bucket Height (w/ 60" Ditch Bucket), Hydraulic Quick Coupler, Very Clean Ex-Government Unit
| Stock # | 14826 |
| Year | 2015 |
| Make | Gradall |
| Model | XL3100 |
| Color | Yellow |
| Odometer Reading | 16,939 mi |
| Hour Reading | 3,215 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 41,250 |
| Front Axle | 16,000 |
| Rear Axle | 23,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Mercedes-Benz 7.2L |
| Horsepower | 218 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Fuel Tank Capacity | 100 Gal |
| Transmission | Allison 3500RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 385/65R22.5 <br> Rear:11R24.5 |
| Rear End Ratio | 7.17 |
| Air Conditioning | Yes |
| Length |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 28'4" |
| Height | 11'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 160" |