/
2008 Gradall XL5100 III 6x6 Highway Wheeled Excavator, Mercedes Benz Diesel, Eaton Fuller 9-Spd Manual Trans, 3,591 Miles, 5,162 Total Engine Hours, Inter-Axle Diff Locks, A/C, 34'5" Boom Horizontal Reach, 26'5" Boom Height Reach, 9,815 lbs Max Capacity (At Ground Level), Ditching Bucket, Very Clean & Well-Maintained Ex-Government Unit
| Stock # | 15389 |
| Year | 2008 |
| Make | Gradall |
| Model | XL5100 III |
| Color | Grey |
| Odometer Reading | 3,591 mi |
| Hour Reading | 5,162 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 69,000 |
| Front Axle | 19,000 |
| Rear Axle | 50,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Mercedes Benz |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x6 |
| Fuel Tank Capacity | 100 Gal |
| Transmission | Eaton Roadranger RTX-14609B, 9-speed |
| Suspension | Hendrickson Equalizer Beam |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 385/65R22.5 <br> Rear: 285/75R24.5 |
| Rear End Ratio | 7.17 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Length | 28' |
| Height | 11'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 174" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.