/
2015 Autocar Xpeditor Automated Side Loader, Cummins ISX12 Diesel Engine, 93,773 Miles, Allison 4500RDS_P Auto Transmission, A/C, 66,000 GVW, 5.38 Ratio, Right Side Steer, Inter-Axle & Diff Lock, McNeilus 35 Yard Side Loader Body (31 YD Body, 4 YD Hopper Capacity), Articulating Autoreach Arm with 96" Arm Reach (2,000lbs Lift Capacity), Very Clean Ex-City Unit
***file photo, actual photos coming soon!
| Stock # | 15281 |
| Year | 2015 |
| Make | Autocar |
| Model | Xpeditor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 93,773 mi |
| Hour Reading | 11,043 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 66,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 46,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISX12 |
| Horsepower | 350 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | 315/80R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.38 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | McNeilus |
| Model | 3149 Autoreach |
| Capacity |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 35 Yard |
| Length | 34'6" |
| Height | 12'2" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 218" |