2008 Gradall XL5100 III Highway Wheeled Excavator, Mercedes Benz OM 926 LA Diesel, Eaton RTX-14609B 9-Spd Manual Trans, 2,944 Miles, 1,102 Total Engine Hours, Inter-Axle Diff Locks, A/C, 34'5" Boom Horizontal Reach (42' 5" with Optional Boom Extension), 26'1" Boom Height Reach (34'1" with Optional Boom Extension), 9,815 lbs Max Capacity (At Ground Level), 60" Ditching Bucket, Very Clean & Well-Maintained Ex-Government Unit
| Stock # | 15396 |
| Year | 2008 |
| Make | Gradall |
| Model | XL5100 III |
| Color | White |
| Odometer Reading | 2,944 mi |
| Hour Reading | 1,102 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 66,000 |
| Front Axle | 16,000 |
| Rear Axle | 50,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Mercedes Benz OM 926 LA |
| Horsepower | 275 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Eaton RTX-14609B 9-Spd Manual |
| Suspension | Hendrickson Equalizer Beam |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 385/65R22.5 <br> Rear: 285/75R24.5 |
| Rear End Ratio | 7.17 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Length | 33'8" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Height |
| 11'4" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 170" |