2019 Ferrara Igniter Fire Pumper, Cummins L9 Diesel Engine, Allison 3000EV_P Automatic Trans, Only 18,723 Miles, 42,000 GVW, Engine Brake, 5.38 Rear Ratio, Ferrara Fire Apparatus, Crew Cab - Seats 6, Emergency Sirens and Lights, Roll Up Doors, Storage Shelves and Compartments
Water Pump: Waterous CMU 1500 GPM @ 150 PSI, 500 Gal Tank (192 Water Pump Hours)
Discharge: Driver's Side - (2) 3", Passenger's Side - (2) 3", Rear - (2) 3", 3" Left Ready, 3" Right Ready, Top - Hose Reel, Deck Gun Plumbed
Suction: Driver's Side - 6" 3" Intake, Passenger's Side - 6”, 3" Intake
Very Clean Ex-City Truck
| Stock # | 15373 |
| Year | 2019 |
| Make | Ferrara |
| Model | Ferrara Fire Apparatus |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 18,723 mi |
| Hour Reading | 2,806 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 42,000 |
| Front Axle | 18,000 |
| Rear Axle | 24,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins L9 |
| Horsepower | 450 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Fuel Tank Capacity | 50 Gal |
| Transmission | Alllison 3000EV_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 <br> Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.38 |
| Power Steering | Yes |
| Water System Pump | Waterous CMU |
| Water Tank | 500 Gal |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 28' |
| Height | 9'2" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 170" |