2017 Rosenbauer Commander Pumper, Cummins ISL9, Allison 3000EV_P Auto Transmission, 98,734 Miles, A/C, 47,000 GVW, 4 Door Cab - Full Tilt, Seats 6 (3 SCBA Seats), Emergency Sirens and Lights
Water Pump: Rosenbauer, 1,500 GPM @ 150 PSI, 750 Gal Poly Tank
Discharge: Front – 2 ½” Preconnect, Driver’s Side – 2½, 1½” Crosslays, Officer's Side – 4" Large Diameter Discharge, (2) 2 ½”, 1 ½” Crosslay, Rear – (2) 2½”, 2 ½” Blitz Fire, Top – 2 ½” Deck Gun
Suction: Driver's Side – 6”, Officer's Side – 6”, 2 ½” Direct Tank Fill, Rear – 6"
Very Clean & Well-Maintained Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15407 |
| Year | 2017 |
| Make | Rosenbauer |
| Model | Commander |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 98,734 mi |
| Hour Reading | 7,986 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 47,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 27,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins L9 |
| Horsepower | 450 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Fuel Tank Capacity | 68 Gal |
| Transmission | Allison 3000EV_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/65R22.5 <br> Rear: 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Water System Pump | Rosenbauer |
| Water Tank | 750 Gal |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 31'8" |
| Height | 9'8" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 182" |