2016 Freightliner M2 106 4x4 Digger Derrick, Cummins ISB 6.7L, Allison 3500RDS_P Auto Transmission, 66,462 Miles, A/C, 33,000 GVW, 2-Spd Transfer Case, 5.57 Rear Ratio, Altec DC47-TR Digger Derrick Body, 1,848 PTO Hours, 47' Sheave Height, 23,790 lb Capacity, 3-Section Boom, 2 Speed Digger, 18" Auger, 15,000 lbs Winch Capacity, Pole Grabs, (4) Hydraulic Outriggers, Riding Console, Storage Shelves & Compartments, Very Clean Unit
| Stock # | 15397 |
| Year | 2016 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 106 4x4 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 66,462 mi |
| Hour Reading | 6,043 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 13,220 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Horsepower | 250 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x4 |
| Fuel Tank Capacity | 50 Gal |
| Transmission | Allison 3500RDS_P |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.57 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| DM47-TR |
| Capacity | 23,790 lbs |
| PTO Hours | 1,848 |
| Max Boom Length | 47' Sheave Height |
| Outriggers | 4 |
| Length | 27' |
| Height | 11'8" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 191" |