2004 International 7400 Type 2 Fire Pumper, DT 530 8.7L Diesel Engine, Allison MD3070_PD Auto Transmission, 54,428 Miles, A/C, 35K GVW, Crew Cab - Seats 5 (Driver, Passenger & Rear Bench), Retarder, Pump & Roll, Diff Lock, 4x2, Rosenbauer Type 2 Body, Very Clean Ex-Gov't Unit
Water Pump: HALE PSD PTO, 750 GPM @ 150 PSI, 500 Gal Tank (433 Pump Hours)
Foam: FoamPro 2001 Class A, 20 Gal
Discharge: Front: 1 ½" Preconnect, Rear: (3) 2 ½" Discharge
Suction: 5" Suction, 2 ½" Direct Tank Fill, 2 ½" Inlet
| Stock # | 15390 |
| Year | 2004 |
| Make | International |
| Model | 7400 |
| Color | Red |
| Odometer Reading | 54,428 mi |
| Hour Reading | 3,404 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Crew Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 35,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 23,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | DT 530 8.7L |
| Horsepower | 330 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Fuel Tank Capacity | 55 |
| Transmission | Allison MD3070_PD |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Rosenbauer |
| Water System Pump | HALE PSD PTO, 750 GPM |
| Foam Pump | FoamPro 2001 Class A |
| Water Tank | 500 Gal |
| Foam Tank | 20 Gal |
| Length | 26'8" |
| Height | 9'3" |
| Width | 8'6" |
| Weight | 22,000 lbs |
| Wheelbase | 180" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.