/
2012 Freightliner M2 106 Air Vacuum Sweeper, Cummins ISB Diesel Engine, Allison 3000PTS Auto Transmission, 48,465 Miles, A/C, 33,000 GVW, Dual Drive, Elgin Crosswind Regenerative Air Sweeper, John Deere Aux Engine (4,723 Aux Engine Hours), 8 Yard Hopper, 144" Sweeping Path, (2) 42" Gutter Brooms, Very Clean Ex-Gov't Unit
| Stock # | 15386 |
| Year | 2012 |
| Make | Freightliner |
| Model | M2 106 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 48,465 mi |
| Hour Reading | 7,114 |
| Duty | Heavy |
| Class | 7 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 33,000 |
| Front Axle | 12,000 |
| Rear Axle | 21,000 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Cummins ISB |
| Horsepower | 200 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Allison 3000PTS |
| Suspension | Spring |
| Brakes | Air |
| Tires | 11R22.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Elgin |
| Model | Crosswind |
| Aux Engine | John Deere 4045 4.5L |
| Aux Engine Hours |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 4,723 |
| Capacity | 8 YD |
| Sweeping Path | 144" |
| Number Of Gutter Brooms | 2 |
| Dual Steering | Yes |
| Length | 22' |
| Height | 10'8" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 174" |