2014 Altec D3060BTR Digger Derrick Body - 60’ Sheave Height, 50’ Side Reach, & 25,250 lbs Capacity (2,017 PTO Hours), Insulated 3rd Stage Rated at 46KV, Pole Guide, 2-Spd Digger with Auger, Riding Seat w/ Joystick Controls, Hydraulic Tool Circuit with Hose Reels, 4 Hydraulic Outriggers, Pintle Hitch, Very Clean & Well-Maintained Unit, (Removed from a Cab & Chassis with 208" WB)
***body only, truck not included
***Length: 30'6" Body with Boom (19'8" Body Only), Width: 8'2", Height: 10'10"
| Stock # | P10270 |
| Year | 2014 |
| Make | Altec |
| Model | D3060BTR |
| Color | White |
| Odometer Reading | 0 mi |
| Hour Reading | 2,017 |
| Fuel Type | None |
| Capacity | 25,250 lbs |
| Max Boom Length | 60' Sheave Height |
| Outriggers | 4 |
| Length | 30'6" |
| Height | 10'10" |
| Width | 8'2" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.