/
2021 Western Star 4700 Cab & Chassis, Cummins L9 Diesel Engine, Allison 3000RDS_P Automatic Transmission, Only 9,369 Miles, A/C, 56,000 GVW, Inter-Axle & Diff Lock, Tandem Axle, 238" WB, 178" CA, 234" CEF, Very Clean Unit
| Stock # | 15105 |
| Year | 2021 |
| Make | Western Star |
| Model | 4700 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 9,369 mi |
| Hour Reading | 858 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 56,000 |
| Front Axle | 16,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins L9 |
| Horsepower | 370 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Fuel Tank Capacity | 150 Gal |
| Transmission | Allison 3000RDS_P |
| Suspension | Air Ride |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 385/65R22.5 <br> Rear: 11R24.5 |
| Rear End Ratio | 5.29 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 30'2" |
| Height | 10'8" |
| Width | 8'4" |
| Wheelbase | 238" |
| Cab To Axle | 178" |
| Cab to End of Frame | 234" |