/
2011 Peterbilt 320 Front Loader Garbage Truck, Cummins ISM Diesel, Allison 4500RDS_P Auto Transmission, Only 29,306 Miles, A/C, 58,000 GVW, Hendrickson Haulmaxx Suspension, New Way Mammoth 40 Yard Front Loader Body, 8,000 lbs Arms Lifting Capacity, 12 Seconds Container Dump Cycle, Full Eject, Very Clean & Well-Maintained Ex-City Unit
| Stock # | 15285 |
| Year | 2011 |
| Make | Peterbilt |
| Model | 320 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 29,306 mi |
| Hour Reading | 5,733 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 58,000 |
| Front Axle | 18,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISM |
| Horsepower | 320 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison 4500RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 <br> Rear: 11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.29 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | New Way |
| Model | Mammoth |
| Capacity |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| 40 YD |
| Length | 31'6" |
| Height | 13'8" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 208" |