/
2019 Ford F550 Articulated Telescopic Bucket Truck, 6.7L Diesel Engine, Auto Transmission, 105,738 Miles, A/C, 18K GVW, 4x2, Altec AT40G Articulating Telescopic Lift, 45' WH, 400 lbs Capacity, Single Man Basket, Continuous Rotation, Pistol Grip Upper Controls, Storage Compartments w/ Shelves & Drawers, Very Clean Ex-Utility Co. Unit
| Stock # | 15383 |
| Year | 2019 |
| Make | Ford |
| Model | F550 |
| Color | White |
| Odometer Reading | 105,738 mi |
| Hour Reading | 4,430 |
| Duty | Medium |
| Class | 5 |
| Cab | Standard Cab |
| GVW | 18,000 |
| Front Axle | 7,000 |
| Rear Axle | 13,660 |
| Number Of Rear Axles | Single |
| Engine | Ford 6.7L |
| Horsepower | 330 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 4x2 |
| Transmission | Auto |
| Suspension | Spring |
| Tires | 225/70R19.5 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | Altec |
| Model | AT40G |
| Capacity | 400 lbs |
| Basket | Single Man |
| Max Boom Length | 45' WH |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.
| Length | 23'6" |
| Height | 9'10" |
| Width | 8'2" |
| Wheelbase | 146" |