/
2013 Autocar Xpeditor Side Load Garbage Truck, Cummins ISL9 Diesel Engine, Allison 3000RDS_P Auto Transmission, 107,474 Miles, 60,000 GVW, A/C, Diff & Interaxle Locks, Right Side Steer, New Way 29 Yard Automatic Side Loader Body, Dump Eject, Very Clean Ex-City Unit
| Stock # | 15117 |
| Year | 2013 |
| Make | Autocar |
| Model | Xpeditor |
| Color | White |
| Odometer Reading | 107,474 mi |
| Hour Reading | 11,188 |
| Duty | Heavy |
| Class | 8 |
| Cab | Standard Cab |
| CDL Required | Yes |
| GVW | 60,000 |
| Front Axle | 20,000 |
| Rear Axle | 40,000 |
| Number Of Rear Axles | Tandem |
| Engine | Cummins ISL9 |
| Horsepower | 345 |
| Fuel Type | Diesel edit |
| Drive | 6x4 |
| Transmission | Allison 3000RDS_P |
| Suspension | Hendrickson Haulmaxx |
| Brakes | Air |
| Tires | Front: 315/80R22.5 <br> Rear:11R22.5 |
| Rear End Ratio | 5.86 |
| Air Conditioning | Yes |
| Power Steering | Yes |
| Make | New Way |
| Model | 29ASL |
| Capacity | 29 Yard |
| Length | 32'11" |
| Height | 12'6" |
| Width | 8'6" |
| Wheelbase | 222" |
* Plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document preparation charge and any emission testing charge. Vehicle may be subject to prior sale. We disclaim any warranty as to the availability of, condition of, or accuracy of information provided about the vehicles listed on this website.